Tusz litograficzny

Tusz

Senefelder - tusz litograficzny

Senefelder - farba procesowo-konserwująca

Materiały pomocnicze

Senefelder asfalt

Senefelder tynktura

Senefelder Ossa sepia-asfalt

Gąbka naturalna - celulozowa

Senefelder - tusz litograficzny twardy

 

Kredki litograficzne o różnej twardości

Tusz litograficzny Senefelder

W druku wypukłym obraz jest drukowany ze wzoru powstałego na powierzchni matrycy. Matryca powstaje poprzez wycięcie tych obszarów materiału (np. linoleum, drewno), których nie chcemy, aby pojawiły się w końcowym wydruku, naniesienie tuszu na górną powierzchnię i odbicie przez dociskanie. W tego typu druku farba znajduje się na górnej partii rytowanej matrycy i jest następnie przenoszona na papier pod lekkim naciskiem. Najpopularniejszymi przykładami tego typu grafik są drzeworyty i linoryty, ale również kolagrafia może być drukowana jak druk wypukły. Prasy do druku wypukłego zawierają zazwyczaj stół, na którym kładziona jest matryca, stroną zadrukowaną do góry, a na niej sucha kartka papieru umieszczona na wierzchu, a następnie górną powierzchnię prasy opuszcza się w celu dociśnięcia papieru do matrycy i wykonania grafiki.

Farba procesowo-konserwująca Senefelder

Farba procesowo-konserwująca, nieschnąca do litografii. Stosowanie przy drugim, zasadniczym trawieniu lub jako zabezpieczenie kamienia do późniejszego odbijania.

Ossa sepia

Ossa sepia 110 ml asfalt do rysunku negatywowego – służy do pokrywania kamienia i do rysunku odwrotnego m.in do mezzotinty na kamieniu. Czas schnięcia zależy od wilgotności i temperatury pomieszczenia i może minimalnie wynieść ok. 2 godzin przy cieńkiej warstwie. Najlepiej pozostawić na 24 godziny przed przystąpieniem do pracy. Zawartość kalafonii powoduje, że bardzo dobrze zabezpiecza przed działaniem kwasu azotowego

Tynktura

Tynktura do wymywania rysunku 110ml – najbardziej tłusty i elastyczny rodzaj płynnego asfaltu do wymywania materiału rysunkowego z kamienia. Nadaje się nawet do precyzyjnej akwaforty punktowej. Służy do pokrywania kamienia i do rysunku odwrotnego. Czas schnięcia zależy od wilgotności i temperatury pomieszczenia i może minimalnie wynieść ok. 2 godzin przy cienkiej warstwie. Najlepiej pozostawić na 24 godziny przed przystąpieniem do pracy.

Asfalt

Asfalt 110 ml – spełnia podobną rolę jak tynktura do wymywania rysunku z kamienia czy ossa-sepia. Zawiera wosk pszczeli. Najlepiej pozostawić na 24 godziny przed przystąpieniem do pracy.

Videos